| FAPPZ PEF TF FŽP FLD FTZ IVP | Statky Lesy Vinařství | KTV OIKT SIC KAM | @

CITT.PEF.CZU.CZ

Home Aktivity Pro firmy Pro zaměstnance Užitečné informace O nás Kontakt
Užitečné informace
Publikováno:
12. 8. 2013
Vizualizace (d)

Užitečné informace

Užitečné informace

Užitečné informace

Co je to duševní vlastnictví?
Duševním vlastnictvím se označují výhradní práva k nakládání s díly, vynálezy a jinými nehmotnými výsledky procesu lidské tvořivosti, zkoumání a myšlení. Mezi výsledky takové činnosti zahrnujeme originální myšlenky, náměty, návody, řešení. Za duševní vlastnictví se však považuje jen to, co je společností považováno za vhodné k ochraně právní úpravou. Jedná se zejména o výsledky tvorby, výzkumu a jiné činnosti, které jsou dostatečně jedinečné či originální.

Právní úprava ochrany duševního vlastnictví v České republice.
Zákony ČR zabývající se ochranou duševního vlastnictví  jsou: zákon č. 14/1993 Sb., o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví, zákon č. 478/1992 Sb. o užitných vzorech, zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů,  zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích, zákon č. 137/1995 Sb., o ochranných známkách.

Mám vědecký výsledek vhodný k ochraně duševního vlastnictví, jak s ním mám naložit?
Pokud máte výsledek své pracovní činnosti, o kterém si myslíte, že je vhodný k ochraně duševního vlastnictví, postupujte podle zákona č. 14/1993 Sb. o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví a podle Směrnice rektora č. 2/2011, o ochraně a realizaci práv duševního vlastnictví na ČZU v Praze nebo využijte konzultace, které k této záležitosti poskytuje CITT PEF.

Kde najdu již chráněné duševní vlastnictví?
Již chráněné duševní vlastnictví můžete najít v databázích Úřadu průmyslového vlastnictví (dále jen ÚPV) (www.upv.cz). Školení, jak se naučit pracovat s databázemi můžete absolvovat zdarma přímo v ÚPV nebo po dohodě s CITT PEF v prostorách Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze.
 
page foot